Wyciągi narciarskie
Spośród wielu miejscowości turystycznych warto na miejsce zimowego urlopu wybrać taką, której walory, położenie i zagospodarowanie dają gwarancję udanego wypoczynku. Położona w sercu Beskidu Sądeckiego Piwniczna Zdrój właśnie do takich należy. Najbardziej rozpowszechnioną dyscypliną sportów zimowych na terenie gminy jest narciarstwo, toteż najpopularniejszymi urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi są wyciągi narciarskie. Obecnie działa 16 wyciągów narciarskich / 10 w Wierchomli / 3 w Suchej Dolinie i Kosarzyskach/ 3 w Kokuszce.
Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla
Stacja Narciarska Wierchomla dyspunuje:
- najdłuższą w Polsce czteroosobową koleją linową krzesełkową
- 9 wyciągami orczykowymi

Łączna długość tras zjazdowych to ponad 4000 metrów. Wszystkie nartostrady są zawsze starannie przygotowane przez pracujące nocą ratraki i armatki śnieżne. Dzięki oświetleniu i nagłośnieniu stoku szczególnego uroku nabiera jazda wieczorna do godz. 19
STACJA NARCIARSKA - KOKUSZKA
-Stacja narciarska wraz z zapleczem sanitarno-gastronomicznym i noclegowym, została oddana do użytku w sezonie narciarskim 2005/2006.
Oferuje narciarzom:
- Wyciąg o długości 600 m ma przepustowość na poziomie 1000 osób na godzinę. Szczyt stoku położony jest między Cycówką a Bystrą Górą, jego długość liczy 600m.
- "Ogródek dla początkujących" - Łagodna trasa i dwa małe wyciągi dywanowy i orczykowy położone kilka kroków od bezpłatnego parkingu to wymażone miejsce do stawiania pierwszych kroków na nartach.
- Stacja narciarska położona nad brzegiem potoku Jaworzynka, płynącym przez Kokuszkę ma atrakcyjny widok.
Ze stoku rozciąga się atrakcyjny widok na górę Kicarz, panoramę miasta Piwniczna, u podnóża którego płynie rzeka Poprad. Stacja zapewnia wspaniałe warunki śniegowe. Na stoku pracują armatki naśnieżające i ratrak, dzięki któremu pokrywa śniegu na stoku jest zawsze utrzymana we wzorowym stanie. Dla uatrakcyjnienia zjazdów, oświetliliśmy stok, dzięki czemu, będzie możliwe zjeżdzanie w godzinach wieczornych. Wyciąg czynny od 9:00 do 17:00

STACJA NARCIARSKA - SUCHA DOLINA - KOSARZYSKA
W Suchej Dolinie działało kiedyś 9 wyciągów narciarskich, ich uzupełnieniem były dwa położone w nieodległych Kosarzyskach. Razem dawało to 11 urządzeń o łącznej długości ponad 4 kilometry. W ciągu godziny mogły przewieźć ponad 5200 narciarzy, na których czekało ponad 10 kilometrów tras narciarskich o różnej skali trudności. Najdłuższa trasa liczyła 1.5 km długości, co przy różnicy wzniesień 218 metrów czyniło ją atrakcyjną nawet dla najbardziej wymagających amatorów białego szaleństwa. Wszystkie wyciągi mają swoje nazwy. "Stary" i "Nowy", to najdłuższe podwójne orczyki obsługujące stoki raczej dla zaawansowanych zjazdowców, podobnie jak pojedynczy orczyk "Ekspres". "Mały", "Popularny", "Lach" i "Tadycek", to urządzenia dla średnio zaawansowanych i początkujących narciarzy. Zupełni nowicjusze mogli korzystać z "Żółwia", lub "Ślimaka" - najkrótszych i najwolniejszych wyciągów obsługujących ośle łączki. Niestety wszystko to należy już do historii i tylko starsi narciarze z sentymentem wspominają swe pierwsze kroki w Suchej Dolinie. Brak nowych inwestycji i bardzo kapryśne zimy spowodowały odpływ narciarzy do nowoczesnych stacji i zamykanie kolejnych wyciągów. W ostatnim sezonie narciarskim działały już tylko dwa wyciągi "Mały" i "Ślimak". Sucha Dolina stała się zaciszną stacją dla początkujących. Stawiający pierwsze kroki znajdą w pobliżu wyciągów wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowbordowego, gastronomię i sporo miejsc noclegowych o dobrym standardzie. Doskonałe nasłonecznienie, niepowtarzalna atmosfera i piękno gór sprawiają, że Suchą Dolinę nadal odwiedzają co roku liczni zwolennicy nart i wypoczynku na łonie czarującej i nieskażonej przyrody.

Najważniejsze wyciągi narciarskie w okolicy
W Polsce:
" Ryterski Raj" - Rytro - 10 km
" Jaworzyna Krynicka" - Krynica Zdrój - 39 km
" Polana sosny'" - Niedzica - 56 km
" Czorsztyn - ski" - Kluszkowce - 65 km >>>więcej >mapa dojazdu<
" Top - Ski" - Tylicz - 41km >>>więcej >mapa dojazdu<
" Palenica" - Szczawnica - 61km >>>więcej >mapa dojazdu<
W Słowacji:
" Skicomp Faklovka" - Litmanova - 27km
" Vysoka" - Ľubovnianskie kupele - 28 km
" Skipark" - Vyšne Ružbachy - 32 km
" SKI Drienica" - Drienica - 63 km
" SKI Jeziersko- Bachledova" - Bachledova Dolina - 60 km
" Vysoké Tatry" - Tatranská Lomnica - 60 km

Spływ łodziami Doliną Popradu
Poprad to niezwykła rzeka o charakterze typowo górskim, z dużymi wahaniami poziomu wód. Mimo iż jej źródła znajdują się po południowej stronie Tatr, zamiast skierować swe wody w stronę Morza Czarnego, rzeka zatacza wielki łuk ku północy i w okolicach Leluchowa przełamuje się przez Karpaty meandrując pomiędzy górami, by potem zakończyć swój bieg wpadając do Dunajca w okolicach Starego Sącza. Przedzierając się pomiędzy wziesieniami Beskidu Sądeckiego, Poprad tworzy malownicze przełomy, za najpiękniejsze uważane są te w okolicach Żegiestowa i Piwnicznej. W części tego przełomu, pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem, przygotowano spływ łodziami rzeką Poprad, który od 2000 r. organizuje firma CENTRUM. Jest to jedna z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez CENTRUM mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Tą niezatapialną łódź prowadzi przez bystrza rzeki dwóch flisaków, sterując nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do której można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego.
W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier. Po około 10 km łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku. Jeżeli planujecie Państwo wycieczki po pięknej Ziemi Sądeckiej, zapraszamy do skorzystania z Spływu Łodziami Doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra. Gwarantujemy wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia w czasie dwugodzinnej podróży łodzią, spełniającą najnowsze normy bezpieczeństwa, pośród przyrody obfitującej w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego. Dla grup zorganizowanych proponujemy rabaty cenowe oraz oferujemy dodatkowe atrakcje: ogniska, przejazdy bryczkami na Suchą Dolinę, zwiedzanie ruin zamku w Rytrze, spotkania okolicznościowe, noclegi itp.
Informacje o trasie spływu:
Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro -10 km. Czas przepływu 1,5-2,5 godziny, w zależności od stanu wody na rzece. Przewidywany czas trwania sezonu od 01 kwietnia do 31 października, może on ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne (czas zalegania pokrywy śnieżnej - temperatura, intensywność odpadów - wysokość stanu wody na rzece) .
Przystań początkowa: Piwniczna, ul. Gąsiorowskiego,
Przystań końcowa: Rytro stadion sportowy / pole kempingowe
Długość trasy spływu: 10 km
Szlaki turystyczne
Piwniczna - Zdrój ze względu na swoje położenie w środku Beskidu Sądeckiego, posiada dogodny dostęp do gęstej sieci szlaków (PTTK około 460 km), którymi można dotrzeć do najodleglejszych jego zakątków (wytrawni turyści mogą w ciągu jednego dnia dotrzeć do Szczawnicy lub Krynicy. Mniej zaawansowani mają po drodze do dyspozycji schroniska, które pozwolą podzielić trasę na dwa dni wycieczkowe). Oprócz nich na terenie gminy wyznaczono około 40 km szlaków lokalnych, które samodzielnie lub w połączeniu ze szlakami PTTK pozwalają planować krótsze wycieczki i spacery po okolicy.
Poza trasami pieszymi istnieją szlaki rowerowe, narciarskie oraz konne. Mają swoje trasy również zmotoryzowani turyści jeżdżący na quadach i motocyklach krosowych.
Rodzaj szlaków: Szlaki piesze PTTK, Szlaki lokalne (gminne), Szlaki rowerowe , Szlaki narciarskie
Wycieczki piesze
Wycieczki podzielono według stopnia trudności. W beskidach o trudności trasy decyduje przede wszystkim długość trasy i różnica wysokości jaką musimy pokonać. Pamiętajmy, że nawet najłatwiejsza wycieczka w góry wymaga właściwego ekwipunku (wygodnego, sportowego obuwia i odzieży zabezpieczającej przed chłodem, wiatrem i deszczem). Mimo, że poruszamy się najczęściej po znakowanych szlakach koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą mapę turystyczną na wypadek zejścia ze szlaku lub napotkania braków w oznakowaniu.

Wycieczka na Obidzę (930 m. npm.).
Obidza – 930 m. npm. – jeden z najwyżej położonych przysiółków Piwnicznej. Znajduje się tu pensjonat „Bacówka” z restauracją serwującą dania regionalne. Do Bacówki można dotrzeć pieszo (spacer pod górę szlakiem czerwonym z pętli autobusowej zajmie około 1 – 1,5 godz. równą asfaltową, później betonową drogą), a także taksówką lub własnym samochodem, z okolic pensjonatu roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Sądecki. 15 min. dalej z hal za osiedlem piękna panorama Tatr, polecam! Widok niestety nie zawsze dostępny (wymagana widoczność około 40 – 50 km.). Powrót tą samą drogą około 0,5 - 1 godz.

Wycieczka do schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”
Wyciąg krzesełkowy stacji narciarskiej Wierchomla jest czynny również latem, dzięki czemu uroki gór są dostępne również dla osób starszych, rodziców z małymi dziećmi, itp. Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą się wybrać na dłuższą wycieczkę, już sama jazda wyciągiem dostarczy niezapomnianych wrażeń, a po niej możliwość odwiedzenia schroniska górskiego „Bacówka nad Wierchomlą” (tylko 30 min. spaceru niebieskim szlakiem, odkrytym grzbietem oferującym rozległe panoramy) oraz prawdziwej bacówki oferującej wyrabiane na miejscu bundz i oscypki (10 min. od wyciągu). Powrót tą samą drogą i wyciągiem lub drogą dojazdową do schroniska z Wierchomli Małej około 1 godz.

Poza tym dla najmniej wprawnych turystów proponujemy spacery znakowanymi alejkami w leśnym parku zdrojowym na górze Kicarz w Piwnicznej, dolinami potoków Potasznia w Wierchomli, Łomniczanka w Łomnicy Zdrój, Jaworzynka w Kokuszce, lub odwiedzenie ruin zamku w Rytrze.
inne wycieczki:

„ Słowackie Pieniny ”
Piwniczna - Zdrój – Stara Lubownia (zamek ,skansen) – Lesnickie sedlo (panorama, spacer) – Lesnica (przełom Leśnego Potoku, przełom Dunajca, restauracja) – Czerwony Klasztor (muzeum, najpiękniejszy widok na Trzy Korony, wejście w przełom Dunajca)

" Wysokie Tatry "
Piwniczna - Zdrój - Tatrzańska Kotlina (Jaskinia Bielańska) - Tatrzańska Łomnica ( kolej gondolowa Skanate pleso, kolej wisząca na Łomnicki Szczyt (2635 m npm.), kolej krzesełkowa na Łomnicki Grzebień) - Stary Smokowiec ( kolej naziemna na Hrebienok, spacer wzdłóż Zimnego Potoku - trzy wodospady schroniska, restauracje ) - Szczyrbskie Pleso (najwyżej położna miejscowość w Tatrach, ośrodek sportów zimowych (skocznie narciarskie, trasy biegowe i zjazdowe), malownicze jezioro, kolej krzesełkowa czynna cały rok) - Poprad (komleks basenów termalnych).

" Słowacki Raj "

Piwniczna - Zdrój - Hrabušice - Podlesok - wycieczka piesza trasą "Sucha Bela" na Klasztorisko ( schronisko, restauracja ) - powrót Przełomem Hornadu. Czas przejścia 5-6 godz. W drodze powrotnej możliwy relaks w kąpielisku termalnym we Vrbowie.

TRASY DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH (4–6 godz. marszu)

- Szlakiem czerwonym
z Rytra do schroniska na Cyrli dalej przez Jaworzynę Kokuszczańską na Przełęcz Bukowinka, później szlakiem żółtym przez Jarzębaki do Piwnicznej.Czas przejścia ok. 5 – 5,5 godz.
- Szlakiem czerwonym Kosarzyska – Obidza, dalej szlakiem zielonym przez Eliaszówkę do Piwnicznej. Czas przejścia ok. 4 godz.
- Szlakiem żółtym z Piwnicznej na Niemcową, później czerwonym na Wielki Rogacz, stamtąd niebieskim do Obidzy i czerwonym do Kosarzysk. Czas przejścia ok. 5 godz.
- Szlakiem żółtym z Piwnicznej na Niemcową, następnie czerwonym na Kordowiec (przy szlaku chatka "Królowej Gór" babci Nowakowej) i powrót szlakiem niebieskim do Młodowa. Czas przejścia ok. 5 godz.
- Z Łomnicy Zdrój (pętla autobusowa) niebieskim szlakiem na Halę Łabowską, powrót szlakiem żółtym przez Parchowatkę do Łomnicy Zdr., okolice szkoły. Uwaga! część trasy niebieskim szlakiem bardzo stromo pod górę, nie polecamy przejścia w odwrotnym kierunku, zwłaszcza w czasie lub po deszczu. Czas przejścia ok. 5 godz.
- Szlakiem czarnym z Wierchomli Małej do schroniska Bacówka nad Wierchomlą, później szlakiem niebieskim na Pusta Wielką i zejście za znakami szlaku czerwonego do Wierchomli Wielkiej. Czas przejścia ok. 4 godz.

TRASY DLA ZAAWANSOWANYCH (całodniowe, 7 – 10 godz. marszu)

- Szlakiem czerwonym
z Kosarzysk (pętla PKS) przez Obidzę do Jaworek, dalej szlakiem zielonym przez Wąwóz Homole, powrót do Jaworek bez szlaku, stamtąd szlakiem żółtym przez Rezerwat Biała Woda na przełęcz Rozdziele, dalej niebieskim na Obidzę i czerwonym powrót do Kosarzysk.
Czas przejścia ok. 7 – 8 godz.

- Szlakiem żółtym
z Piwnicznej na Niemcową, później czerwonym przez Wielki Rogacz na Radziejową (1262 m. npm. – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, wieża widokowa), powrót na Wielki Rogacz, dalej niebieskim na Obidzę i powrót szlakiem zielonym do Piwnicznej.
Czas przejścia ok. 8 godz.

- Niebieskim szlakiem z Piwnicznej do Łomnicy i dalej do schroniska na Łabowskej Hali, powrót szlakiem czerwonym przez Pisaną Halę do przeł. Bukowinka później żółtym przez Jarzębaki do Piwnicznej.
Czas przejścia ok. 7,5 godz.
Kolarstwo górskie
Gmina Piwniczna posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Już kilkanaście lat temu na jej terenie wyznakowano pięć szlaków rowerowych o łącznej długości około 90 km. Poza tym gęsta sieć dróg prowadzących do wysoko położonych przysiółków również bardzo dobrze nadaje się do uprawiania tej formy rekreacji. Pamiętać jednak należy, że do przejechania na rowerze kilkunastu lub nawet kilku kilometrów podjazdu trzeba mieć dobrą kondycję i trochę doświadczenia w jeździe terenowej. Dla tych, którzy są po raz pierwszy z rowerem w górach polecamy trasy wzdłóż rzeki Poprad, lub bocznymi dolinami w górę wsi Kokuszka, Łomnica lub Wierchomla. Aby wybrać trasę odpowiadającą swoim możliwościom trzeba wcześniej zapoznać się z zastosowaną w przewodnikach 4-stopniową skalą trudności. Bez korzystania z przewodnika, trudno określić samemu skalę trudności trasy, ponieważ oznaczenia i kolory tras w terenie nie są związane ze stopniem trudności.

Do popularnych tras rowerowych na terenie gminy należą:
Kosarzyska - Zaczerczyk - Piwniczna - dł.trasy 10,5km; różnica poziomów 270m, stopień trudności - trudna
Sucha Dolina - Obidza - Rogacz - Niemcowa - Błankowa - Kosarzyska - dł.trasy 18km; różnica poziomów 580m; stopień trudności - bardzo trudna
Sucha Dolina - Zwór - Świni Groń - Piwowarówka - Piwniczna - dł.trasy 11,5km; różnica poziomów 360m; stopień trudności - bardzo trudna
Piwniczna - Łomnica Zdrój - Jarzębaki - Piwniczna Zawodzie - dł.trasy 15,5km; różnica poziomów 340m; stopień trudności - nieco trudna
Piwniczna Zawodzie - Głębokie - Rytro ruiny zamku - Piwniczna - dł.trasy 15km; różnica poziomów - 150m; stopień trudności - nieco trudna
 
Rowerowe trasy turystyczne
Propozycje wycieczek rowerowych w okolicach Wierchomli
"Ze zdroju do zdroju przez góry" - trudna
Krynica - Słotwiny - Przysłop - Runek (1080 m) - schr. "Nad Wierchomlą" - Jaworzynka - Szczawnik - Muszyna - Krynica 36,6 km 840 m 3:20 h
" Przez Małe Pieniny" - trudna
Piwniczna - Obidza (930 m) - grzbiet Małych Pienin - Szczawnica - Jaworki - Obidza - Piwniczna 58,5 km 1260 m 5:40 h
" Delicje dla koneserów" - bardzo trudna
Muszyna - schr. "Nad Wierchomlą" - Pusta Wielka (1061 m) - Żegiestów - Palenica - rez. "Las Lipowy Obrożyska" - Muszyna 36,0 km 860 m 4:20 h
" W dzikim krajobrazie wzdłuż granicy" - trudna
Krynica - Tylicz - Muszynka - Okopy Konfederatów Barskich - Dubne - Leluchów - Muszyna - Krynica 53,6 km 840 m 4:40 h
" Widokowa pętla dla mistrzów" - trudna
Szczawnica - schr. pod Bereśnikiem (773 m) - Dzwonkówka (983 m) - Jaworzynka (936 m) - Okrąglica - Brzyna - Obidza - Piwniczna-Zdrój - Wierchomla 41,2 km 1320 m 4:00 h
" Krótko, lecz treściwie" - bardzo trudna
Rytro - Wielki Rogacz (1182 m) - Obidza - Eliaszówka (1023 m) - Piwniczna-Zdrój - Wierchomla 35,0 km 950 m 4:00 h
" Pasmem Jaworzyny Krynickiej" - trudna
Krynica - Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka (1114 m) - Runek - Hala Łabowska - Hala Pisana - Makowica - Rytro 33,3 km 810 m 3:30 h
 
4 x Cross
FourCross to dyscyplina sportu bardzo zbliżona do DualSlalomu. Także polega na pokonaniu w jak najkrótszym czasie trasy między Startem a Metą.
Utrudnieniem jest szereg hopek (podwójnych garbów, które należy pokonać w taki sposób, aby wybijając się z jednej dolecieć na drugą), stolików (płaskich wałów ziemi które swoim wyglądem są troszeczkę zbliżone do stołów), step-up -ów, step-downów i innych rzeczy, które mają na celu w jak największym stopniu utrudnić dojazd do celu, a ułatwić transport do szpitala.
Na trasie w jednym czasie startuje czterech zawodników (tym różni się właśnie od DualSlalomu w którym startuje się jedynie po dwóch zawodników). Tak więc na kawałku ziemi o szerokości 4-5 metrów trzeba się zmieścić, wyprzedzić przeciwników, skakać na hopach i jeszcze dojechać do mety! Aby startować w tej dyscyplinie, potrzeba naprawdę stalowych nerwów.
Downhill
Trasy zjazdowe są różnej długości i charakteryzują się różnym stopniem trudności. Największą ich zaletą jest to, iż wszystkie kończą się przy stacji dolnej kolejki i korzystając z wyciągu można zabawę zacząć od początku. Co to jest downhill ? W Polsce kolarstwo od dawna było dyscypliną narodową. W ostatnim czasie gusta młodych Polaków, którzy kupują wyłącznie rowery górskie, nieco się zmieniły. "Górale" wyparły "kolarzówki" i "składaki". Pomimo faktu, iż większość nabywców używa rowerów tylko w celach rekreacyjnych, jeżdżąc na nich po mieście( slang: lans ;-) ), rośnie grupa miłośników kolarstwa górskiego.
Kolarstwo górskie czyli mountain bike zostało zapoczątkowane w latach 70-tych, w Kalifornii, USA. Wówczas grupa znajomych na czele z Gary’m Fischerem bawiła się na górskich ścieżkach używając pokracznych rowerów. Z czasem pojawiali się kolejni fani takiej jazdy na rowerze. Z czasem zabawa zminieła się w dyscyplinę i doczekała się pierwszych profesjonalnych zawodów. Ruszył przemysł rowerowy nastawiony na potrzeby extremalnego kolarstwa, przyczyniając się do dalszej propagacji dyscypliny. W kolarstwie górskim wyróżnia się szereg odmian, a wśród nich bardzo widowiskową i całkowicie szaloną dyscyplinę - downhill. Wielu uważa downhill za najważniejszą odmianę kolarstwa górskiego porównując je, do Formuły 1 w sportach samochodowych. Duże prędkości ryzykowne ewolucje wymagają od zawodników doskonałych umiejętności, refleksu, odwagi oraz żelaznej kondycji fizycznej. Downhill jest sportem niebezpiecznym i wymaga od uprawiającego odpowiedniego zabezpieczenia. Zawodnicy są wyposażeni w zbroje, (chroniące kręgosłup), ochraniacze na ręce, nakolanniki, zintegrowane kaski i gogle. Rowery używane do uprawiania tej dyscypliny także są specjalnie przygotowywane. Najważniejsze elementy roweru zjazdowego to: rama (ze specjalnie wzmacnianych stopów), przednie i tylnie amortyzatory o dużym skoku, bardzo szerokie opony oraz hamulce tarczowe. W chwili obecnej najpopularniejsze na rynku są ramy ze stali chromowo-molibdenowej (są bardzo trwałe). Droższe modele wyposażone są w ramy aluminiowe, dzięki czemu rowery takie są znacznie lżejsze i sztywniejsze. Sprzęt, wykonany z najlepszych materiałów, musi odpowiednio kosztować. Na rynku rozpiętość cenowa sprzętu waha się od 5 000 - 28 000 zł.
Paintball
W Wierchomli posiadamy jedno z największych w Polsce pól paintballowych. Na potrzeby tej zabawy zaadaptowaliśmy jedną z polan tuż przy parkingu. Całe pole jest ogrodzone specjalną siatką, dzięki czemu widzowie i osoby oczekujące na wejście mogą czuć się bezpieczne. Posiadamy też pełne wyposażenie dla 20 graczy. Paintball może być doskonałą rozrywką w przerwie między zajęciami na szkoleniu lub nawet elementem szkolenia zespołów ludzi. Można grać według wymyślonych scenariuszy lub do wyeliminowania ostatniego gracza przeciwnej drużyny. Dla ułatwienia, początkującym graczom możemy dostarczyć gotowe scenariusze oraz sędziować rozgrywkę. Zapraszamy do zabawy, która dostarcza bardzo dużo wrażeń w każdym wieku ;)
 
Nordic walking
Jest to o sport dla każdego na każdą porę roku, wystarczy lubić spacery, piękne widoki i świeże powietrze. Wszysto to jest w Wierchomli, łacznie z wypożyczalnią sprzętu. Nordic Walking stanowi jeden z nielicznych sportów, przy pomocy których trenuje się jednocześnie wytrzymałość oraz muskulaturę. Dynamiczne, pełne rozmachu chodzenie z kijkami pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, które na co dzień są zaniedbywane - a zatem ćwiczyć całe ciało.
Treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra, jak i górna część ciała - ręce, bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Uczestniczą w tym niemal wszystkie mięśnie - badania dowodzą, że czynnie zaangażowane jest około 90% mięśni ciała. Również spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas biegania - o 20% - przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest o około 5 kilogramów mniejsze. W trakcie godzinnego treningu oznacza to zmniejszenie obciążenia o 13 ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości. Nie należy przy tym zapominać o przyjemności, jaką niesie ze sobą wędrowanie, podziwianie pięknych widoków, samotnie bądź w grupie - w zależności od upodobań.

Ten nowy rodzaj sportu jest szczególnie odpowiedni dla:
- osób z problemami ortopedycznymi jak: (problemy ze stawami, problemy z kolanami, problemy ze stawami biodrowymi, problemy z plecami i kręgosłupem, problemy z ramionami, problemy z łokciami)
- osób cierpiących na reumatyzm
- osób ze zmianami zwyrodnieniowymi
- przy chronicznych zapaleniach
-przy chorobach przemiany materii
- przy problemach internistycznych
- przy bólach mięśniowych
- przy niepewnym chodzie
dzieci i młodzieży
Nordic walking jest znakomity również dla dzieci. Nadaje się przede wszystkim do treningu właściwej postawy ciała i uelastyczniania mięśni, ma znaczący wkład w troskę o zdrowie dzieci - jest to sport powiązany z zabawą.
sportowców
Prawidłowo stosowany nordic walking daje maksymalny efekt. Sport ten jest potrzebny do budowania wytrzymałości i siły mięśni. Treningowi podlega 90 % całego ciała. Za pomocą specjalnych technik można trening dodatkowo zintensyfikować n.p. przy pomocy miernika pulsu (pomiar częstotliwości bicia serca) może być dodatkowo ustalony i utrzymywany osobisty zakres treningu (Own ZoneŽ). Badania American Heart Assocciation wykazały, że ze względów zdrowotnych najefektywniejszy zakres treningu uzyskuje się przy obciążeniu 65 - 75 % maksymalnej częstotliwości bicia serca. Przy treningu w tym zakresie można w krótkim czasie uzyskać bardzo dobre efekty.
osób lubiących ruch na świeżym powietrzu
osoby, które nie chcą bez potrzeby obciążać się skomplikowanymi rodzajami sportu, znajdują w nordic walking najlepszą możliwość osiągnięcia tej przyjemności. Nordic walking jest sposobem dla perfekcyjnego rozkoszowania się samopoczuciem oraz poruszaniem się po terenie.
sportowców z problemami stawów
Poprzez zastosowanie kija, nogi, kolana i stawy biodrowe są łagodnie obciążone i nie przeciążone. Chrząstki mogą się tym samym dobrze regenerować.
osób spiętych
Nordic walking w sposób delikatny uwalnia napięcia w obrębie karku i ramion. Mięśnie zostaną optymalnie ukrwione i uelastycznione.
osób świadomych swojej sylwetki
Poprzez właściwe odżywianie i nordic walking oraz prawidłową technikę mogą być zredukowane nadmierne kilogramy i warstwy tłuszczu.
osób zestresowanych
Nordic walking oferuje odprężenie i redukcję stresu.
 
Wypożyczanie rowerów przez całą dobę.
Stanisław IZWORSKI,
Kosarzyska 114
33-350 Piwniczna Zdrój (telefon : 0-18 446 56 91)
OŚRODEK JAZDY KONNEJ
Piwniczna - Zdrój,
Łomnickie 7,
tel. 018 446 48 97
Wypożyczalnia kajaków - Młodów
Spływy kajakowe rzeką Poprad na indywidualne zamówienia
tel. 0 696 864 313, 018 44 64 533


Ciuchcia Piwniczańska

Jeśli chcą Państwo miło spędzić czas i poznać piękne krajobrazy piwniczańskich okolic, zapraszamy do skorzystania z przejażdżki Ciuchcią. Jest to atrakcyjne przeżycie zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Miejsce postoju znajduje się na parkingu pod Ośrodkiem Sanatoryjnym "Limba" przy ul. Kościuszki. Organizujemy przejazdy indywidualne i grupowe oraz urządzamy imprezy plenerowe (grill, ognisko) przy dźwiękach muzyki. Zapewniamy dobrą zabawę. Trasy przejazdu do Łomnicy i Głębokiego połączone są z degustacją znanych w całej Polsce wód mineralnych z naturalnych wypływów.
Kontakt: 503-030-584

Wody mineralne
Woda mineralna Piwniczanka dostępna jest w pijalniach przy ul. Zdrojowej. Liczne źródła wód mineralnych z Głębokiego, Łomnicy i Wierchomli dostępne są bezpośrednio w miejscach ich wypływów. Jest to nie lada gratka, gdyż nie często można ugasić pragnienie smaczną, gazowaną wodą wypływającą wprost z ziemi czy litej skały. Część z nich posiada ujęcia w postaci kraników lub ciekawie ocembrowanych studni, które ułatwiają czerpanie. Zdroje, z których bije zdrowa, kwaśna woda o nieprzeciętnych i zróżnicowanych smakach, ściągają od dawna rzesze turystów, kuracjuszy oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, gotowych stać nieraz w długich kolejkach, by się w nią zaopatrzyć.

Woda podziemna z wypływu „Julian” w Wierchomli zawiera 1,6 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 98,8% mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 58,6% mval i magnezowy Mg2+ – 23,7% mval. Ponadto woda zawiera 200 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,16% wodę wysokozmineralizowaną o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym [HCO3-Ca-Mg, wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia, skaza moczanowa, cukrzyca, kamica nerkowa.

Woda podziemna z wypływu „Łomniczanka” w Łomnicy Zdroju zawiera 1,9 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 98,7 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 73,7% mval i magnezowy Mg2+ – 18,3% mval. Ponadto woda zawiera 271 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2.
Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,19% wodę kwasowę-glową, wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym [HCO3-Ca-Mg (CO2), wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego, zaparcia.

Woda podziemna z wypływu „Stefan” w Łomnicy Zdroju zawiera 2,4 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 99,3 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 56,4% mval i magnezowy Mg2+ – 25,0% mval. Ponadto woda zawiera 241 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2.
Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,24% wodę wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowym [HCO3-Ca-Mg, wg klasyfikacji Szczu-kariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego, zaparcia.

Woda podziemna z wypływu „Wierchomlanka”
w Wierchomli zawiera 1,9 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 98,9 % mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 61,7% mval i magnezowy Mg2+ – 25,5% mval. Ponadto woda zawiera 285 mg/dm3 dwutlenku węgla CO2 oraz 15,9 mg/dm3 żelaza Fe. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,19% wysokozmine-ralizowaną wodę żelazisto-kwasowęglową o charakterze wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowym [HCO3-Ca-Mg (Fe, CO2), wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach:
choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia, skaza moczanowa, cukrzyca, kamica nerkowa, anemia, stany rekonwalescencji.


Woda podziemna z wypływu „Zdrój”
w Wierchomli zawiera 0,5 g/dm3 składników stałych. Wśród anionów dominuje jon wodorowęglanowy HCO3 – 73,6 % mval i siarczanowy SO42 - 24,0% mval. Wśród kationów dominują jon wapniowy Ca2+ – 43,8% mval i magnezowy Mg2+ – 37,3% mval. Woda zawiera też 0,08 mg/dm3 siarkowodoru H2S. Na tej podstawie wodę sklasyfikowano jako 0,05% wodę wysokozmineralizowaną o charakterze wodorowęglanowo-siarczanowo-wapniowo-magnezowym [HCO3-SO4-Ca-Mg, wg klasyfikacji Szczukariewa-Prikłońskiego]. Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzenia przemiany materii, zatrucia metalami.

Home | Oferta | Galeria zdjęć | Atrakcje regionu | Kontakt i mapa dojazdu | Księga Gości
© ZAJAZD WIKTOROWA CHATA - Piwniczna Zdrój, noclegi dla ciebie - Wierchomla Wielka. Realizacja: Verakom